Previous
Next

The Patio Lägenheter

Kontakta oss
Christina Sundberg

Golfresa till Albufeira - The Patio Lägenheter

Golfresa till Albufeira med boende på The Patio Lägenheter. The Patio Lägenheter är ett utmärkt val för golfare som söker ett bekvämt och prisvärt boende i Albufeira, på Algarvekusten i södra Portugal. Med sitt lugna läge nära stranden Praia da Falésia och flera av regionens mest populära golfbanor är hotellet en perfekt bas för en golfresa till Algarve.

Albufeira är en av de mest uppskattade destinationerna för golfresor i Portugal. Här kombineras ett behagligt klimat året runt med ett stort utbud av golfbanor, restauranger, stränder och aktiviteter. Från The Patio Lägenheter har du nära till både Vilamoura och några av Algarves mest välkända golfanläggningar.

Golfare som bor på The Patio Lägenheter har enkel tillgång till Vilamouras berömda golfbanor. Här hittar du klassiska banor som Old Course Vilamoura, den natursköna Pinhal Golf Course, den öppna och utmanande Laguna Golf Course samt den populära Millennium Golf Course. Samtliga banor ligger inom cirka 10 till 15 minuters bilresa från hotellet och erbjuder hög kvalitet samt utmärkta tränings- och servicefaciliteter.

För den som vill spela fler banor under vistelsen finns även flera andra alternativ inom bekvämt avstånd. Salgados Golf Course, som är känd för sina vattenhinder och sitt naturskyddade läge nära havet, ligger endast cirka 20 minuter bort. Golfare som söker en större utmaning kan också välja de välrenommerade banorna Amendoeira Faldo Course och Amendoeira O’Connor Jnr Course, två mästerskapsbanor som regelbundet rankas bland Algarves bästa golfupplevelser.

Vi erbjuder flexibla golfpaket där du kan kombinera boende på The Patio Lägenheter med golf på de banor som passar dig bäst. Oavsett om du planerar en kortare golfweekend eller en längre golfsemester hjälper vi dig att sätta ihop ett paket med rätt antal greenfees och starttider.

För gäster som önskar en bekväm och avkopplande vistelse finns även möjlighet att boka All Inclusive, vilket gör att du kan fokusera fullt ut på golfen och semestern utan att behöva tänka på måltider och extra kostnader under vistelsen.

Läget gör dessutom The Patio Lägenheter till ett utmärkt alternativ även för medresenärer som inte spelar golf. Albufeiras långa sandstränder, trevliga restauranger och livliga centrum ligger inom bekvämt avstånd, samtidigt som Vilamouras marina, shopping och nöjesutbud enkelt nås med bil eller taxi.

Med sitt strategiska läge mellan Albufeira och Vilamoura, närheten till flera av Algarves bästa golfbanor och möjligheten att kombinera boende med golfpaket och All Inclusive är The Patio Lägenheter ett mycket uppskattat val för svenska golfresenärer som vill uppleva det bästa av Algarve.

Golfpaket

7 nätter ALL INCLUSIVE
1050 per person
  • 7 nätter i lägenhet med ett sovrum
  • ALL INCLUSIVE
  • 1st green fee på Old Course.
  • 1st green fee på Millennium Golf
  • 1st green fee på Pinhal Golf
  • 1st green fee på Laguna Golf
NYHET!

- Boende -

THE PATIO SUITE LÄGENHETER

The Patio Lägenheter erbjuder rymliga och bekväma lägenheter i ett lugnt område i Albufeira, nära den vackra stranden Praia da Falésia. Boendet passar perfekt för golfresenärer som vill kombinera närheten till Algarves bästa golfbanor med friheten och komforten som ett lägenhetshotell erbjuder.

Lägenheterna har gott om plats för både par och grupper, och hotellet erbjuder faciliteter som pool, restaurang och bar för avkoppling mellan golfrundorna. För extra bekvämlighet finns även möjlighet att boka All Inclusive.

Med sitt utmärkta läge mellan Albufeira och Vilamoura är The Patio Lägenheter en idealisk bas för en golfsemester i Algarve.

- Skapa ditt golfpaket-

GOLFPAKET & GOLFRESOR

Golfpaket för 2 personer 
2 personer golfpaket – från 610€
  • 5 nätter i lägenhet med ett sovrum med frukost
  • 1st 18-hålsgreenfees på Millenium Golf.
  • 1st 18-hålsgreenfees på Pinhal Golf.
  • 1st 18-hålsgreenfees på Laguna Course.
2 personer golfpaket – från 745€
  • 5 nätter i lägenhet med ett sovrum.
  • 5 dagars All Inclusive.
  • 1st 18-hålsgreenfees på Millenium Golf.
  • 1st 18-hålsgreenfees på Pinhal Golf.
  • 1st 18-hålsgreenfees på Laguna Course.
2 personer golfpaket – från 870€
  • 7 nätter i lägenhet med ett sovrum med frukost
  • 1st 18-hålsgreenfees på Old Course.
  • 1st 18-hålsgreenfees på Millenium Golf.
  • 1st 18-hålsgreenfees på Pinhal Golf.
  • 1st 18-hålsgreenfees på Laguna Course.
2 personer golfpaket – från 1.050€
  • 7 nätter i lägenhet med ett sovrum.
  • 5 dagars All Inclusive.
  • 1st 18-hålsgreenfees på Old Course.
  • 1st 18-hålsgreenfees på Millenium Golf.
  • 1st 18-hålsgreenfees på Pinhal Golf.
  • 1st 18-hålsgreenfees på Laguna Course.
2 personer golfpaket – från 1.565€
  • 14 nätter i lägenhet med ett sovrum med självhushåll
  • 1st 18-hålsgreenfees på Old Course.
  • 1st 18-hålsgreenfees på Millenium Golf.
  • 2st 18-hålsgreenfees på Pinhal Golf.
  • 1st 18-hålsgreenfees på Laguna Course.
  • 1st 18-hålsgreenfees på Salgados Golf
  • 1st 18-hålsgreenfees på Amendoeira Faldo Course
  • 1st 18-hålsgreenfees på Amendoeira O’Connor Jnr. Course.
Vad kan jag lägga till i mitt golfpaket?

✔ Individuella bokningar från 1-9 personer.
✔ gruppbokningar på 10 eller fler personer. 

Meddela oss din avreseflygplats så söker vi och lägger till det bästa erbjudandet och flygtiderna till ditt golfpaket. I flygbiljetten ingår 1st 23kg resväska & 1st 23kg golfbag.

Lägg till din hyrbil med:

  • Transfer från flygplatsen till biluthyrning
  • Ingår Smart Cover: helförsäkring utan deposition
  • Kostnadsfri avbokning upp till 72 timmar före ankomst
  • Hjälplinjen är öppet 24/7

Lägg till ett privat transfer till och från ditt boende

Lägg till valfria golfbanor enligt dina önskemål

Skicka din offertförfrågan

Vi Rekommenderar

610 €
Portugal
Lägenhet
Albufeira Lägenheter - The Patio
XXX €
Kanarieöarna
Hotell
Salobre Golf Resort
345 €
Barcelona
Hotell
Barcelona Golf Resort
550 €
Murcia
Hotell
Ona Mar Menor Golf *****
640 €
Mallorca
Hotell
Pula Golf Resort
1255 €
Portugal
Hotell
Quinta da Ria Golf Resort
Ir arriba