Previous
Next

La Sella Golf

Anläggningen har en 27-håls La Sella golfbana, designad av José María Olazábal, 2 minuters promenad från hotellreceptionen. Banan är vacker och omgiven av medelhavsvegetation där man kan spela golf året runt. Bland tjänsterna finns ett klubbhus, restaurang, Pro Shop, driving range, golfakademi, putting green, approach greener, bunker range, buggies, el- och handvagnar, försäljning och reparation av golfutrustning.

Golfbanan La Sella omges av naturparken Montgó och är uppdelad i tre 9-hålsbanor:

Llebeig. Dessa hål, som löper genom enorma massor av tallar, kännetecknas av sin natursköna skönhet med spektakulär utsikt över naturparken Montgó. Den tekniskt svåra banan är mycket varierad och spelaren kommer att behöva använda nästan alla klubbor.

Gregal. Belägen i en flackare terräng, har denna bana mer vatten i spel och ett slut på banan som är utformat för att avgöra svängarna.

Mestral. De nya hålen har tre par 3, 4 och 5. De ligger på ett högre område och erbjuder spektakulär utsikt över havet, Segaria-berget och naturparken Montgó. Denna bana med breda fairways och stora greener är utformad för att alla golfare ska kunna njuta av den.

På Novagolf skräddarsyr vi din golfpaket enligt din önskemål. Lägg till så många greenfees som du vill och fråga oss för de önskade starttider. Vi varmt rekommenderar att du gör din bokning i god tid i förväg för att kunna välja de bästa starttider, särskilt när du bokar Unlimited golf.

La Sella Golf
Ir arriba